
Automatic Form Fill Seal Machine - Stainless Steel, Compact Design | High Efficiency, User-friendly Operation, Versatile Packaging Solutions
Price: 100000.00 INR / Unit
(100000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Application | Packing liquids, granules, and powders |
| Color | Stainless Steel Finish |
| Filling Capacity | Up to 1 kg (Depending on product and pouch size) |
| Automation Grade | Automatic |
| Seals Type | Center and Side Seal |
| Sealing Speed | 20aEUR"60 bags/min |
| Type | Automatic Form Fill Seal Machine |
| Contact Load | 10A 250VAC |
| Sealing Length | Adjustable, up to 200 mm |
| Condition | New |
| Accuracy | A+-1 % |
| Production Capacity | Approx. 2000aEUR"4000 pouches/hour |
| Packaging Material | Heat Sealable Laminated Films |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Weight | Approx. 350 kg |
| Dimension (L*W*H) | 1200 mm x 800 mm x 1800 mm |
| Packaging Speed | Up to 60 pouches/min |
| Power | 220V / 50Hz / 2.5 kW |
| Voltage | 220V single phase |
| Driven Type | Electric |
| Delivery Time | 1 Months |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | E. C. MACHINES INDIA |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Price | 100000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Color | Stainless Steel Finish |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
EC Machines India is a leading manufacturer and supplier of cutting-edge packaging machinery, specializing in solutions for various industries including food, pharmaceuticals, chemicals, and agriculture. With a commitment to innovation, quality, and customer satisfaction, we provide advanced packaging technologies that streamline operations, enhance efficiency, and ensure the integrity of your products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29BBOPS9655R1Z2
Payment Mode
Others
Certification
ISO 9001: 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29BBOPS9655R1Z2
Bengaluru, Karnataka
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Anuj Sharma
Members since
12 Years
Address
No.9, 2nd Main Road, 3rd Cross Raghavendra Layout, Behind RNS Motors, Tumkur Road, Bengaluru, Karnataka, 560022, India
automatic form fill seal machines in Bengaluru
Report incorrect details










































