
Air-conditioner Stabilizers
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Voltage Stabilizer |
| Dominant Color | Off-white |
| Input Voltage | 180-260V |
| Output Voltage | 230V |
| Power Rating | 1-2 kVA |
| Protection Type | Solid state |
| Dimensions | 30x20x10 cm |
| Weight | 5 kg |
| Warranty | 1 year |
| Safety Standards | BIS |
| Usage | For Air Conditioners, protects against voltage fluctuations |
| Features | Voltage protection, Energy saving, Slim design, Quiet operation, Easy to use |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD) |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Everest Stabilizers Private Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Voltage Stabilizers from Everest Stabilizers Private Limited at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
200
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AABCE0500D1ZP
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AABCE0500D1ZP
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Samson
Address
Plot No-8, Kamarajar Salai, Off Eldams Road, Teynampet, Chennai, Tamil Nadu, 600018, India
ac stabilizer in Chennai
Report incorrect details




































