



Abb Modbus Adapter Module Rmba-01
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Connectivity Type | RS-485 |
| Protection Level | Other, Conforms to ABB drive standards |
| Usage & Applications | Integration of ABB drives with Modbus-based control systems |
| Features | Plug-and-play installation, Modbus RTU support, Galvanic isolation, Diagnostic LEDs |
| Display | No |
| Mounting Type | Direct mount on ACS drive |
| IP Rating | IP20 |
| Output | Modbus Communication |
| Frequency | 47aEUR"63 Hz |
| Current | Max. 125 mA (from +24V supply of ACS drive) |
| Installation Type | Plug-in Module (to ABB inverter/drive control board) |
| Product Type | MODBUS Adapter Module |
| Operating Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Working Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Input | Modbus RTU |
| Application | Industrial automation, Variable frequency drives |
| Supply Voltage | +24V DC (supplied by ACS drive control board) |
| Dimension (L*W*H) | 96 mm x 60 mm x 44 mm (approx.) |
| Weight | Approx. 140 g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
mobile adapter in Bhavnagar
Report incorrect details




































