
Semi Automatic Abel Flash Point Tester - Digital Sample Display 10c To 70c | Electric Igniter, Semi-automatic Operation, External Cooling Chiller, Buzzer Alert
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Thousand
In Stock
Product Specifications
| Response Time | Immediate on test completion |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Test Range | Up to 70AdegC |
| Operating Voltage | 230V AC |
| Mounting Type | Bench mounted |
| Humidity | Operating range: 10% - 85% RH |
| Features | Corrosion resistant body, insulated handle, spill proof design |
| Interface Type | Manual |
| Measuring Range | 30AdegC - 70AdegC |
| Gas Pressure | Standard laboratory Bunsen burner or adjustable flame |
| Application | Determination of flash point of petroleum products |
| Max Height | Approx 310 mm |
| Accuracy | A+-1AdegC |
| Number of Specimens | Single specimen per test |
| Display Type | Analog dial thermometer |
| Resolution | 0.1AdegC |
| Specimen Size | About 75 ml |
| Temperature | Testing temperature range: ambient to 100AdegC |
| Equipment Type | Semi Automatic Abel Flash Point Apparatus |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage | Lab testing of flash point |
| Capacity | Test cup capacity 75 ml |
| Machine Weight | Approx 16 kg |
| Test Speed | Manual operation, flash point determination |
| Test Width | Standard apparatus cup diameter approx. 55 mm |
| Control Mode | Semi-Automatic with manual control |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer
Employee Count
15
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AHGPJ6839H1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AHGPJ6839H1Z3
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Anshul Johri
Members since
2 Years
Address
A-223, Ground Floor, Karam Pura, Near by Bank Of Baroda A.T.M & AT Home Restaurant, New Delhi, Delhi, 110015, India
Report incorrect details

































