
Fire Extinguishers By Xitishai Technologies Pvt Ltd
Price: 1499 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
12 Piece
In Stock
Product Specifications
| Temperature Range | All classifications of fire |
| Control Type | Sensors |
| Weight | 1.3 kg |
| Features | Automatic fire extinguisher for active and passive use |
| Product Type | Fire extinguisher ball |
| Fire Class | A,B,C |
| Dimension (L*W*H) | 146 diameter |
| Coverage Area | 20 sqft |
| Usage | Active and passive Active use:Throwing Agni Kawach into the fire-When a fire erupts. Take the nearest available Agni Kawach fire extinguisher balland simply throw it into the fire. The ball will naturally fall into the base of the flame, where it is most needed, andactivate in few seconds. No need to pull pins or to get close to the fire. No special training or skills required.Passive use:Self-Activating wall Mount, One of the great benefits of Agni Kawach Fire Extinguishing Ball is the fact that it can self-activate in the presence of fire when no-one is present, if positioned in the appropriate high-risk area where most firesare likely to start it will self-activate upon reaching the appropriate flame temperature or spark and extinguish the fire.No special training of skills required.Agni Kawach Automatic Fire Extinguisher Ball is the simplest and the fastest way to extinguish fire. |
| Material | Expandable Polystyrene |
| Mounting Type | Wall mount with stand provided in the package |
| Alarm | 120 db |
| Warranty | 5 years |
| Technology | Automatic sensor activated fire extinguisher |
| Installation Type | Standalone, wall mount or table top |
| Connectivity Type | Standalone |
| Shape | Sphere |
| Fire Extinguisher Type | Automatic |
| Color | Red |
| Application | Industrial, residential and commercial |
| Diameter | 15 cm |
| Capacity | 1.3 kg |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 8000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Asia, Central America |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
tested and certified by the National Test House (W), Mumbai (Govt. Of India). This does not require any training to
operate. Agni Kawach is an automatic fire extinguisher ball which activates after getting in contact with fire and
extinguishes fire with a blast
Extinguishing agent used in Agni Kawach Fire Extinguisher Ball is ISI Mark and it causes no harm to the human and to
the mother nature. After the blast the extinguishing agent (Mono Ammonium Phosphate) spreads in 360 degree and
extinguishes the fire in seconds.
Outer layer of the ball is made up off Expandable Polystyrene (High Grade Thermocol) so after blast the particle of
outer layer does not harm anyone and anything.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Xitishai Technologies Pvt Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Xitishai Technologies Pvt Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AAACX4524D1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AAACX4524D1ZG
Bengaluru, Karnataka
Name
Santosh Gaikwad
Address
No. 45/3, Gopala Krishna Complex, Residency Road, Bengaluru, Karnataka, 560025, India
Report incorrect details























