
Mnre Approved Led Solar Street Light
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Efficiency | Greater than 85% |
| Input Voltage | 230V AC (for charging via AC optional) |
| Maintenance Type | Low Maintenance |
| Features | Automatic On/Off, Weatherproof, MNRE Approved, High Lumen Output |
| Product Type | Other, MNRE Approved LED Solar Street Light |
| Material | Aluminium Alloy Body |
| Number of Cells | 36 |
| Power | 24W |
| Operating Temperature | -20AdegC to 60AdegC |
| Max Voltage | 18V |
| Max System Voltage | 600V DC |
| Output Voltage | 12V DC |
| Cable Length | 1.5 Metres |
| Switch Mode | Other, Automatic Dusk to Dawn |
| Size | Standard size as per MNRE Guidelines |
| Dimension (L*W*H) | 415mm x 225mm x 90mm |
| Color | Grey |
| Weight | 4.2 Kg |
| Application | Other, Outdoor Street Lighting, Pathways, Garden, Campus Lighting |
| Type Of Technology | Other, LED with Solar PV module |
| Installation Type | Other, Pole Mounted |
Company Details
FEVINO is a leading brand in India which manufactures and distributes Solar Street lights ( All in ONE ) and Semi integrated Solar Street lights along with AC Street lights, Flood lights and High bay lights. With Industrial and Outdoor lighting as the core forte it also deals in decorative pole lights and garden lights . Spearheaded by passionate technocrats FEVINO now have more than 15000+ installations across major towns in India with more than 2000 happy customers . Approved by major Industry standards like BIS, MNRE, IEC, the brand has pan India network for distribution and support .
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
24
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAFFF7548H1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAFFF7548H1Z5
Pune, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr Rahul
Members since
5 Years
Address
Fevino Sr. No. - 36/1/1, Pandurang Industrial Area, Sinhgad Road, Pune, Maharashtra, 411041, India
solar street lights in Pune
Report incorrect details










































