
Boom Lift - Mlift Bt30srt, 100 Feet Working Height | Versatile Aerial Work Platform
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Noise Level | a%0$?70 dB |
| Voltage | 24 V DC |
| Usage | Other, Aerial Work Platform |
| Type | Other, Boom Lift |
| Load Capacity | 300 kg |
| Inclination | a%0$?5Adeg |
| Material | other Sheet, High Strength Steel |
| Drive Type | Other, 4 Wheel Drive |
| Power Supply | Diesel Engine |
| Speed | 6.3 km/h |
| Max. Lifting Height | 30 m |
| Max. Lifting Weight | 300 kg |
| Mechanism Type | Other, Hydraulic |
| Working Temperature | -20AdegC to +40AdegC |
| Control Device | Other, Proportional Control |
| Safety Device | Other, Emergency Lowering, Tilt Alarm, Overload Sensor |
| Capacity | 300 kg |
| Main Domestic Market | Uttar Pradesh |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
700
Establishment
1974
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAGCM2269J1ZD
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAGCM2269J1ZD
Chennai, Tamil Nadu
Marketing Manager
Mr. Senthil Nath
Members since
4 Years
Address
62/2b, New No.99, Na, Padur Village, Sriperumbudur Taluk, Kancheepuram, Chennai, Tamil Nadu, 602105, India
boom lifts in Chennai
Report incorrect details


































