
Beige Cement Texture 200x200 Matt Finish Dgvt Vitrified Tile - Color: Whites
Price: 717.44 INR / Box
(608.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
717.44 INR / Box
Weight :
30.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
50
In Stock
Product Specifications
| Standard | ISO Standard |
| Density | High Density Tonne per cubic meter (t/m3) |
| Edge | Rectified |
| Coating | Matt Coating |
| Color | Blacks, Whites |
| Tile Type | Other |
| Tile Material | Marble |
| Usage | Interior Tiles |
| Application | Floor Tiles |
| Surface Treatment | Full Body Tiles |
| Tile Finish | Gloss |
| Tile Sort | Plain |
| Size | 200x200 mm |
| Thickness | 9 Millimeter (mm) |
| Pattern | Other |
| Feature | Non-Slip |
| Design | Cement Texture |
| Payment Terms | Cheque, Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 500 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Carton Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 1000 |
| Brand Name | morbitaa |
| Price Type | fixed |
| Shipping Type | actual |
| Product Unit | 1 Box/Boxes |
| Pkg Box Length | 420.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Height | 120.00 cm |
| Price | 608.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Breadth | 420.00 cm |
| Color | Blacks, Whites |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Unit Type | Box/Boxes |
| Weight | 30.00 Kilogram |
| MRP | 717.44 INR |
| GSTIN | 18% |
| Mop | 50 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 50 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MORBITAA BUILDMART LLP has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Tiles in bulk from MORBITAA BUILDMART LLP at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
10
Establishment
2025
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ACGFM5410N1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACGFM5410N1Z5
Morbi, Gujarat
Sales Manager
Mr. Manish Patel
Address
8 A, National Highway, Near Honest Hotel, Bhadiyad, Chambar, Morbi - 2, Lalpar Morbi, Gujarat, 363642, India
vitrified tiles in Morbi
Report incorrect details

































