
Automatic Samosa Making Machine
Price: 250000.00 INR / Unit
(250000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Feeding System | Automatic Filling |
| Speed Mode | Fixed |
| Function Type | Mixing Other, Forming & Filling |
| Operating Temperature | Ambient |
| Phase | Single Phase |
| Color | Other, Silver |
| Machine Type | Food Forming Machine |
| Heating Method | Non-Heating (Forming only) |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Features | Uniform Size, Consistent Output |
| Noise Level | Low |
| Product Type | Automatic Samosa Making Machine |
| General Use | Commercial Samosa Production |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Food Processing Machinery |
| Capacity | 1000 pcs/hr |
| Weight (kg) | ~150 |
| Product Shape | Other, Triangle (Samosa) |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, Panel Based |
| Installation Type | Other, Floor Mounted |
| Voltage | 220V |
| Power | 1 HP |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 1200x600x1200 mm |
| Raw Material | Other, Dough & Filling |
| Feature | Other, Corrosion Resistant, Easy Cleaning |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Color | Other, Silver |
| Brand Name | Infronix Industries |
| Moq | 1 |
| Price | 250000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Infronix Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from Infronix Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09PDMPS0829H1ZR
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09PDMPS0829H1ZR
Mau, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Abhay Sharma
Address
Hakikatpura, Mau, Uttar Pradesh, 275101, India
Report incorrect details






























